Економічна політика Чилі, заснована на прозорості капіталу та недискримінації іноземних інвесторів, є однією з сильних сторін країни. Інвесторів приваблюють природні ресурси, стабільна макроекономічна система, існуючий потенціал зростання, правова безпека, низькій рівень ризику та розвинута інфраструктура.
Економічні показники Чилі багато в чому залежать від світових цін на мідь та Уряд Чилі намагається поступово відійти від експорту сировини та збільшити частку доданої вартості.
Декілька років поспіль газета «Wall Street Journal» за індексом економічної свободи в державах світу ставить Республіці Чилі найвищу оцінку серед усіх латиноамериканських країн. Деякі аналітики порівнюють цей показник з Німеччиною. За рейтингом «Doing Business» Чилі в 2020 році посіла 59-те місце серед 190 держав. За даними МВФ, у 2020 році показник ВВП на душу населення склав 28 254 дол. США.
Провідні сектори економіки
Головна галузь промисловості - кольорова металургія, основний район якої розташований у північній частині країни. Виробництво міді становить понад 900 тис. т на рік. На півночі діють також великі залізорудні підприємства. Гірничодобувна галузь (34% світового ринку міді), легка та харчова промисловість, сільське господарство, рибна ловля, обробна та лісопереробна галузі.
ТОП-10 товарів легкої промисловості, які імпортує країна
Текстильні матеріали, готові вироби з одежі, килимові вироби, взуття, шкіряні вироби, вироби з хутра, неткані матеріали, галантерейні вироби, декоративні матеріали, матеріали для меблі.
ТОП-10 товарів важкої промисловості, які імпортує країна
Техніка ВПК, автомобілі, гірничодобувне обладнання, авіаційна техніка, електричне обладнання, промислове обладнання, ядерні котли, вироби з металу, палива та пластикові вироби.
ТОП-10 продуктів харчування, які імпортує країна
Соєва олія, маргарин, олія з насіння, м'ясо, молочна продукція, кукурудза, банани, пшениця, цукор, соєва мука.
Експорт
У 2021 році експорт склав 94 млрд. 705 мільйонів доларів США, перевищивши показник 2020 року на 28,9%, збільшившись на 39,3% у гірничодобувній промисловості, на 15,9% у промисловості та на 5,6% у сільському господарстві, плодівництві, тваринництві, лісовому господарстві та промисловому рибальстві.
Імпорт
У 2021 році загальний обсяг імпорту досяг рівня 91 млрд. 843 млн доларів США, що на 55,1% більше, ніж було зареєстровано в 2020 році, де гірничодобувний сектор зріс на 78,4%, промисловий сектор на 54,2% і група сільського господарства, плодівництво, тваринництво, лісове та видобувне господарство. Риболовля, 27,3%. Серед продуктів, відвантаження яких за кордон зросли, виділяються мідний концентрат, очищені мідні катоди та свіже або охолоджене філе лосося, які зросли на 1 млрд. 378 мільйонів доларів США, 1 млрд. 269 мільйонів доларів США та 130 мільйонів доларів США відповідно. Водночас, на результат імпорту вплинуло збільшення автомобілів (617 млн доларів США) та кам’яного вугілля (352 млн. доларів США).
Основним експортним торговельним партнером Чилі залишається КНР, експорт до якої у 2020 році зріс на 14%. Разом з тим, експорт до США знизився на 7%, країн СЄ – на 19%, країн МЕРКОСУР – 10%, Японії – 9%, Південної Кореї – на 20%.
Основними торговельними партнерами по імпорту у зазначений період були КНР, США, країни ЄС, країни МЕРКОСУР та Південна Корея.
Таким чином, загальний товарообіг у 2021 році склав 186 млрд. 548 млн доларів США. У 2020 році був 130,8 млрд. Зростання за рік майже на 55, 7 млрд. доларів США.
На думку аналітиків, зазначені дані свідчать про певне відновлення чилійської економіки після впровадження обмежувальних заходів, спричинених пандемією COVID-19. Реактивація економіки КНР (на частку якого припало 42 % експорту), як і зростання цін на мідь – основу чилійського експорту, позитивно впливало на відновлення чилійської економіки в 2020-2021 роках. Проте, наприкінці першого півріччя 2022 року спостерігається тенденція до падіння цін на мідь на світовому ринку. Також, внаслідок активної фази війни росії проти України, світ очікує на рецесію та відбувається зростанні цін на продовольство. Ці фактори вплинули і на економічні показники Чилі, в том числі на курс місцевої валюти чилійського песо до долара США. На середину липня 2022 року падіння курсу песо склало більше 20% з початку року.
Фактором, який сприяє активізації двостороннього співробітництва в торговельно-економічній сфері, стало відкриття у м. Сантьяго в липні 2021 року повноцінного Посольства України в Республіці Чилі.