Специфіка ведення бізнесу в Республіці Чилі
Опубліковано 20 серпня 2020 року о 16:51

Декілька років поспіль газета «Wall Street Journal» за індексом економічної свободи в державах світу ставить Республіці Чилі найвищу оцінку серед усіх латиноамериканських країн. Деякі аналітики порівнюють цей показник з Німеччиною. За рейтингом «Doing Business» Чилі в 2019 році посіла 59-те місце серед 190 держав. У минулому році показник ВВП на душу населення склав
21 190 дол. США.

Республіка Чилі уклала близько 30 Угод про вільну торгівлю з понад 66-и економіками світу, зокрема з США, Канадою, Європейським Союзом, КНР, Японією та іншими державами.

За даними Держстату України, у січні-вересні 2020 року українсько-чилійський товарообіг склав 43,3 млн. дол. США (зростання у порівнянні з рівнозначним періодом 2019 р. на 4%), у т.ч. експорт – 4,2 млн дол. США (+2,5%), імпорт - 39,1 млн. дол. США (+13,8%). Негативне для України сальдо торгівлі товарами становило 34,9 млн. дол. США.

У зазначений період основу товарообігу з Чилі становили в експорті: реактори, котли, машини (21,4%); пластмаси, полімерні матеріали (14,3%); готові продукти із зерна (12%); електричні машини (9,5%); цукор і кондитерські вироби з цукру (7%); алкогольні і безалкогольні напої та оцет (4,8%); одяг та додаткові речі до одягу, трикотажні (4,5%); вироби з чорних металiв (4%); в імпорті: продукти з м’яса, риби (40%); риба і ракоподібні (15,9%); насіння і плоди олійних рослин (9,7%); їстівні плоди та горіхи (9,5 %); алкогольні і безалкогольні напої, оцет (7,5%); фармацевтична продукція (6,4).

У звітний період не зважаючи на кризові явища у світовій економіці спостерігалася певна тенденція до збільшення українсько-чилійської торгівлі.

Ставка ПДВ у Республіці Чилі становить 19%. Деякі види діяльності не обкладаються податками. Зокрема, це стосується всіх послуг, які надаються приватними особами, підприємницька діяльність яких визначена індивідуальною (в деяких випадках потребує ліцензування): це нотаріуси, юристи, фахівці в галузі охорони здоров'я, ветеринари, консультанти з програмного забезпечення, фотографи, перекладачі, приватні викладачі, лектори, музиканти, артисти, викладачі танців тощо.

При імпортуванні товарів базова ставка дорівнює 6% від ціни CIF (Інкотермс 2010) імпортованого товару, що розраховується за формулою: ціна товару+страхування+доставка до кордону. У деяких випадках при імпортуванні з держав, з якими Чилі підписала відповідну Угоду, розмір податку може зменшуватися або взагалі не стягуватися. Податок на додану вартість 19% додається до ціни CIF+6%. У окремих випадках (предмети розкоші, алкогольні напої та ін.) сплачуються додаткові податки. Попередньо вживані предмети, у разі наявності дозволу на імпорт, обкладаються додатковим податком 3% від ціни CIF. У деяких випадках імпортування раніше вживаних товарів заборонено (наприклад, старих автомобілів).

Важливо відмітити, що юридичні та фізичні особи, які не мають візи резидента у Республіці Чилі, сплачують додатковий податок у розмірі
35% на виведений капітал, отриманий у Чилі. Окрім цього, в Республіці Чилі існують податки на доходи, юридичні акти, паливо, предмети розкоші, алкогольні напої, тютюнові вироби, житлову та комерційну нерухомість, а також землю.

Особливістю функціонування фінансової системи Республіки Чилі є існування додаткових одиниць виміру грошових величин, таких як UF, UTM та UTA. "Unidad de Fomento" (UF) – основна одиниця обліку, яка використовується в Чилі. Обмінний курс між UF і чилійським песо постійно коригується з урахуванням інфляції. Вартість UF залишається майже незмінною на щоденній основі при низькій інфляції. Для розрахунків шкали оподаткування або штрафів, використовують "Unidad Tributaria Mensual" (UTM) – грошову величину, яка періодично змінюється Центральним Банком Чилі. Також в Республіці Чилі застосовується щорічна податкова одиниця "Unidad Tributaria Anual" (UTA), яка застосовується з метою обчислення річного податку та розраховується множенням UTM останнього місяця оподатковуваного року (зазвичай грудня) на 12, а з метою обчислення бази інших податків – множенням на 12 UTM поточного місяця.

Сьогодні Республіка Чилі демонструє інтерес до співпраці з Україною на основі залучення українських технологій та створення спільних підприємств на території країни. Це дає провідним українським компаніям, які володіють сучасними технологіями, можливість започаткувати спільні економічні проекти без залучення значних фінансових ресурсів, та отримувати прибутки на швидкозростаючому ринку цієї держави.

Активізації двостороннього співробітництва в торговельно-економічній сфері сприяє започаткування роботи у березні 2018 року Відділення Посольства України в Аргентинській Республіці в Республіці Чилі та створення Українсько-чилійської палати з питань торгівлі та туризму.


Контакти Відділення Посольства України в Республіці Чилі: 
Адреса:
 м.Сантьяго, комуна Лас Кондес, вул.Каміно Ель Альба, буд.9500,
оф.Б312-313.

Телефон: (00 56) 226051618

E-mailemb_cl@mfa.gov.ua

Контакти Українсько-чилійської палати з питань торгівлі та туризму:

Адреса: м.Сантьяго, комуна Лас Кондес, просп.Амеріко Веспусіо Сур 80, 9   поверх.

Телефон: (00 56) 222481800

Сайт: https://www.ctcu.cl/

E-mail: contacto@ctcu.cl


У січні-листопаді 2019 року товарообіг між Україною та Чилі становив
47,4 млн дол. США, у т.ч. експорт – 4,5 млн дол. США, імпорт – 42,9 млн дол. США.

Основу товарообігу між державами у 2019 році становили в експорті: реактори, котли, машини (44,9%); алкогольні та безалкогольні напої та оцет (10,1%); меблі (11,7%); електричні машини (7,5%); інші вибори з недорогоцінних металів (7,3%), жири та олії рослинного або тваринного походження (4,2%), какао та продукти з нього (3,0%); цукор і кондитерські вироби з цукру (2,0%); в імпорті: продукти з м’яса, риби (27,6%); насіння і плоди олійних рослин (31,2%); риба і ракоподібні (9,0%); алкогольні і безалкогольні напої, оцет (10,4%); їстівні плоди та горіхи (7,5%); руди, шлаки і зола (4,0%); продукти неорганічної хімії (4,0%); різноманітна хімічна продукція (3,4%).

На думку ВПУ, входженню українських компаній на чилійський ринок та нарощуванню обсягів експорту сприяли б такі заходи:

- відкриття українськими компаніями своїх представництв (призначення представників на основі агентських умов);

- активна участь українських підприємств у виставково-ярмаркових заходах, які проходять в Чилі;

- започаткування та розвиток контактів між делегаціями галузевих експертів, а також ініціювання представниками ділових кіл укладення угод між ТПП та УСПП з відповідними підприємницькими об’єднаннями Чилі.

- створення українськими підприємствами складальних виробництв на території Чилі.

Обов’язковою умовою виходу на чилійський ринок є надання сервісних послуг на продукцію, що постачатиметься українськими підприємствами до згаданої країни.

Зазначені заходи потребуватимуть також застосування таких важливих інструментів, як експортне кредитування та страхування.

При аналізі українськими компаніями можливостей виходу на чилійський ринок особливу увагу слід також звернути на конкурентну спроможність вітчизняних товарів, враховуючи, що переважна більшість продукції постачається до Чилі підприємствами країн, з якими укладені угоди про вільну торгівлю, що дає змогу уникати митних платежів при здійсненні експорту.

Слід враховувати, що реалізація інфраструктурних проектів в Чилі здійснюється на умовах концесії. Успішна реалізація концесійних проектів у сфері дорожнього будівництва протягом останнього часу сприяла залученню приватних інвестицій в розвиток транспортної інфраструктури, отриманню країною сучасних технологій, удосконаленню виробництва, створенню нових робочих місць. Їх фінансування та подальше адміністрування здійснює концесіонер, який виграв відповідний тендер. Зазначене підприємство може отримувати лише часткове фінансування з державного бюджету, а також від міжнародних фінансових інституції, зокрема, Міжамериканського банку розвитку. На думку ВПУ, особливий інтерес для суб'єктів економічної діяльності України може становити участь в проекті на основі субпідряду через проведення відповідної роботи з потенційними концесіонерами.

Україна має потужний науково-промисловий потенціал, який, на відміну від деяких країн світу, не має достатньої фінансової підтримки для просування на світові ринки. У цьому зв’язку, попри наявні цінові та технічні переваги, експортний потенціал високотехнологічних товарів українського виробництва не використовується повною мірою на зовнішніх товарних ринках. Сьогодні існує необхідність створення інституційної основи для запровадження державної підтримки впровадження фінансових інструментів розвитку експорту, що забезпечить подальший розвиток і нарощування вітчизняного економічного потенціалу та закріплення на нових ринках збуту.

 

Перелік товарів критичного імпорту для Чилі, який може бути забезпечений українськими експортерами

Чилі традиційно імпортує машинне та енергетичне обладнання, автомобілі, сільськогосподарську техніку тощо. Згадану продукцію можуть постачати українські підприємства.

Аналіз потреб ринку Чилі свідчить, що активність вітчизняних компаній має бути спрямована на використання існуючих можливостей двостороннього співробітництва, насамперед, в таких галузях промисловості як гірничодобувна, енергетичне машинобудування, авіабудування, космос, суднобудування, фармацевтична галузь, ВТС, залізничний транспорт та сільське господарство.

На нинішньому етапі основні інтереси України у відносинах з Чилі полягають у розвитку торговельно-економічного співробітництва, насамперед з метою забезпечення збільшення обсягів експорту української високотехнологічної продукції та обладнання.

Інтересам України у відносинах з Чилі відповідає вдосконалення структури українського експорту за рахунок збільшення питомої ваги машин, приладів та обладнання, поступового переходу від простих експортно-імпортних операцій до реалізації спільних проектів у високотехнологічних галузях.

Потенційний інтерес для українських підприємств може становити також реалізація інфраструктурних проектів.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux